Cześć! Na blogu dzielę się z Wami przepisami na pyszne dania, ale chciałabym też poruszyć temat bliski gotowaniu i jedzeniu. Dlatego dzisiaj parę słów o tym, jak prawidłowo i według zasad savoir vivre, nakryć do stołu.
W dzisiejszych czasach przywiązujemy dużo mniejszą wagę do sztuki dekorowania stołu – mamy mało czasu, żyjemy w ciągłym biegu. Warto jednak sobie uzmysłowić, że pięknie podany posiłek, działa na nasze zmysły potrójnie: angażuje smak, węch i wzrok. Taka potrójna uczta jest wspaniałym ukoronowaniem długiego dnia i z pewnością da nam wiele radości, a na gościach zrobi niezapomniane wrażenie. Celebrujmy posiłki, cieszmy oczy, delektujmy się nie tylko smakiem, ale i wyglądem przygotowanych specjałów …
Zacznijmy od podstaw. Do nakrycia stołowego zaliczamy: sztućce, serwety, szkło, porcelanę, a więc wszystko co ustawiamy na stole. Jeżeli przygotowujemy się do obiadu, a więc posiłku z kilku dań, pamiętajmy, że talerze głębokie stawiamy na płaskich. Po prawej stronie talerzy kładziemy nóż, a obok niego łyżkę do zupy wgłębieniem do góry. Po lewej stronie natomiast powinien znaleźć się widelec skierowany zębami ku górze. Łyżeczki, używane najpóźniej, kładziemy przed talerzami.
Jeżeli planujecie podać rybę, warto zaopatrzyć się w specjalne widelce przeznaczone właśnie do spożywania ryb – układamy je po prawej stronie talerza. W przypadku, gdy nie dysponujemy takimi widelcami, możemy wykorzystać dwa zwyczajne widelce, które kładziemy po obu stronach talerza.
Przed talerzem, po lewej stronie powinien znaleźć się niewielki talerzyk deserowy, zaś po prawej stawiamy kieliszki. Do czerwonego wina wybieramy kieliszki bardziej pękate, a do białego smuklejsze. Szklanki i kufle do piwa powinny zawsze być na podstawce. Filiżanki do herbaty lub kawy stawiamy na spodeczkach przed talerzykiem deserowym. Na spodeczkach z prawej strony powinna znaleźć się łyżeczka do herbaty, natomiast widelczyk do ciasta kładziemy obok talerzyka deserowego.
Gdy już zastawicie stół półmiskami z jedzeniem, pamiętajcie aby na każdym leżała łyżka lub widelec – nie wypada, aby goście sięgali po wędliny, ziemniaki i inne pyszności własnymi sztućcami.
Na stole powinien znaleźć się serwetnik. Oprócz tego warto na talerzu położyć serwetkę płócienną – może być ona dekoracyjnie złożona lub udrapowana. Taką serwetę powinno się przed posiłkiem rozłożyć na kolanach ( w żadnym wypadku nie upychamy jej pod szyją), a po jedzeniu odłożyć obok talerza.
Kolorystyka zastawy powinna grać z kolorem obrusa, który będzie dla niej tłem. Na stole warto postawić też kwiaty lub świece – stworzą one wyjątkową atmosferę. Nie mogą jednak być zbyt wysokie i okazałe, tak aby nie zasłaniały gości siedzących po drugiej stronie stołu.
Zdaję sobie sprawę, że przygotowanie takich posiłków, wymaga nieco wysiłku i zaangażowania. Zapewniam Was jednak, że warto, chociaż raz w tygodniu, w dzień kiedy mamy nieco więcej czasu, stworzyć taki niezwykły klimat przy stole. Zadbać nie tylko o ciało pysznym jedzeniem, ale i o duszę – piękną aranżacją posiłku.