Świeży chleb z chrupiącą skórką, a do tego jego piękny zapach rozchodzący się po kuchni – to już nie jest zarezerwowane tylko dla piekarni. Z naszym przepisem z łatwością upieczesz swój domowy chleb. Jak upiec chleb? Jakie czynności wykonywać krok po kroku? Tego i wiele więcej dowiesz się z naszego poradnika. Sprawdź!
Przepis na chleb domowy pieczony w piekarniku
Na początek powinniśmy się odpowiednio przygotować, dlatego warto zrobić listę zakupów, aby nic przypadkiem nie zabrakło. Do przygotowania własnego pysznego chleba będziesz potrzebował następujących składników:
- 500 g mąki pszennej chlebowej (typ 750),
- 350 ml letniej wody,
- 25 g świeżych drożdży lub 7 g suchych,
- 1 łyżeczka cukru,
- 1,5 łyżeczki soli,
- 2 łyżki oliwy z oliwek.
Przejdźmy do przygotowania – zobacz, jakie czynności powinieneś wykonywać krok po kroku.
- W miseczce rozkrusz drożdże, dodaj cukier i 100 ml letniej wody. Wymieszaj i odstaw na 10 minut, aż drożdże zaczną pracować.
- Do dużej miski wsyp mąkę i sól. Dodaj wyrośnięte drożdże, oliwę i resztę wody. Ciasto możesz wyrabiać ręcznie lub przy użyciu miksera z hakiem. Ugniataj ciasto przez 10 minut, aż będzie miękkie i elastyczne.
- Uformuj ciasto w kulę, a następnie umieść w misce wysmarowanej oliwą, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce na około 1 godzinę. Masa powinna podwoić swoją objętość.
- Wyrośnięte ciasto delikatnie wyłóż na stolnicę posypaną mąką. Uformuj bochenek i umieść go w keksówce wysmarowanej masłem i posypanej mąką.
- Przykryj chleb ściereczką i odstaw na kolejne 30 minut do wyrośnięcia.
- Nagrzej piekarnik do 220°C. Wstaw chleb do piekarnika i piecz przez 40-45 minut, aż będzie złocisty i wyda pusty dźwięk po stuknięciu w spód.
- Upieczony chleb wyjmij z formy i ostudź na kratce.
Sprawdź: Przepis na domowy chleb
Jak upiec chleb w piekarniku? Praktyczne wskazówki
Podczas wypiekania chleba istotne jest, aby pamiętać o kilku kwestiach. Trzymając się poniższych wskazówek, z pewnością upieczesz pyszny domowy chleb.
- Temperatura wody – używaj letniej wody do rozpuszczenia drożdży. Gorąca woda zabije je, przez co nasze ciasto nie wyrośnie.
- Wyrabianie ciasta – dokładnie wyrabiaj ciasto, aby otrzymać odpowiednią strukturę chleba.
- Wyrastanie – obserwuj, jak zachowuje się ciasto, czas wyrastania może się różnić w zależności od temperatury otoczenia.
- Sprawdzanie chleba – aby sprawdzić, czy pieczony chleb jest już gotowy, stuknij w jego spód. Jeśli usłyszysz pusty dźwięk, możesz wyciągnąć bochenek z piekarnika.
Jak uniknąć błędów przy pieczeniu chleba?
Jak przy wszystkim – błędy przy pieczeniu chleba na drożdżach, jak i na zakwasie się zdarzają. Istotna jest więc wiedza na temat tego, co może nas spotkać podczas tego procesu i jak uniknąć ewentualnych wpadek. Sprawdźmy, na jakie problemy możemy napotkać najczęściej.
- Dlaczego chleb się kruszy? Dzieje się tak, gdy za krótko wyrabiamy nasze ciasto lub gdy rośnie ono w zbyt wysokiej temperaturze. Nie bez znaczenia jest tutaj również ilość dodanej mąki – gdy nasypiemy jej za dużo, nasz wypiek może się kruszyć.
- Dlaczego chleb opada? Przyczyną może być zbyt rzadkie ciasto lub za długi czas wyrastania. Warto również w takim wypadku skontrolować temperaturę piekarnika.
- Dlaczego chleb się klei do noża? To wynik zbyt mokrego lub niedopieczonego ciasta.
- Dlaczego odchodzi skórka od chleba? Jeżeli na początku pieczenia mamy zbyt wysoką temperaturę, spowoduje to szybkie wypieczenie się skórki, przez co może ona odchodzić od miąższu.
- Co zrobić żeby chleb nie pękał podczas pieczenia? Tutaj rozwiązanie jest proste, wystarczy lekko naciąć wierzch chleba przed pieczeniem.
- Dziura pod skórką chleba – ten problem może leżeć w zbyt wysokiej temperaturze piekarnika bądź dużej ilości pary.
Sprawdź również: Domowy chleb – najczęstsze błędy
Czy można jeść mokry chleb w środku? Lepiej tego nie robić, bo prawdopodobnie jest on niewystarczająco wypieczony, a co za tym idzie – surowy.
Co zrobić, aby domowy chleb pozostał świeży?
To nie jest tak oczywiste, jak może się wydawać. O czym więc musimy pamiętać? Aby świeży chleb jak najdłużej zachował swoją chrupką skórkę, przechowuj go w chlebaku lub lnianej torbie. Pamiętaj, aby nie trzymać wypieków w plastikowych torebkach, ponieważ w ten sposób nasz bochenek szybciej straci świeżość.
Zobacz więcej: Jak utrzymać świeżość chleba w chlebaku
Jesteśmy pewni, że nasz sprawdzony przepis na domowy chleb na pewno przypadnie Ci do gustu i zachęci samodzielnego do pieczenia. Pamiętaj, że pierwsze kroki zawsze są trudne, ale praktyka czyni mistrza. Gdy nabierzesz wprawy, Twój domowy chleb z pewnością nie będzie odstawał od wypieków profesjonalnych piekarzy.
Pamiętaj również, że nasz przepis możesz dowolnie modyfikować poprzez dodanie różnych ziaren, orzechów, ziół, czy suszonych owoców. Warto eksperymentować i tworzyć swoją własną wariację na temat domowego chleba!