Przygotowanie warzyw i owoców

Tamarillo – jak jeść, jak obrać, jak smakuje

Coraz więcej Polaków podróżuje, a to z kolei łączy się z poznawaniem nowych smaków. Osoby, które uwielbiają jeździć i doświadczać nowości oczekuję tego również w Polsce. Nie zawsze można wyjeżdżać z kraju co miesiąc, więc żeby zaspokoić swoje kubki smakowe, ludzie są zdani na to co zaoferują im tutejsze sklepy. Bardzo modne w ostatnich czasach jest tamarillo, czyli inaczej mówiąc cyfomandra grubolistna.

Cymfomandra brubolistna

Wiele osób zapewne zastanawia się co to jest. Jest to gatunek roślin psiankowatych. Jeśli chodzi o występowanie to można ją znaleźć głównie w Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone), Ameryce Południowej (Wenezuela, Argentyna, Kolumbia, Brazylia), a także w Australii i Nowej Zelandii. Można zauważyć, że nie jest to bardzo rzadko występująca roślina, jednak odległość jej od Europy jest dość znaczna, przez co nie znajdzie się jej w każdym sklepie. Jeśli chodzi o koszty importu takich rzeczy to są one zazwyczaj bardzo drogie i traktuje się je tutaj bardziej jako ciekawostkę, a nie standardowy owoc.

Tamarillo owoc jak jeść

Jest to dość mały owoc i najsłodszy jego element znajduje się w samym środku. Wiele osób zapyta jak się je tamarillo, jednak odpowiedź należy do tych najprostszych, czyli należy wziąć w rękę nóż i po prostu przeciąć owoc na pół. Następnie można łyżeczką wygrzebać ze środka miąższ. Innym sposobem jest pocięcie owocu na cztery części i tak samo jak poprzednio wyjedzenie środka.

Znajdź więcej:  Jak ugotować kukurydzę

Tamarillo smak

Nie jest to pospolity owoc i przez to nie każdy zna jego smak. Nazywa się go również pomidorem i jeśli chodzi o smak to jest on bardzo zbliżony. W przypadku tamarillo jest on słodki w samym środku, a także robi się coraz bardziej kwaśny idąc w stronę skórki. Jeśli ktoś chciałby sobie wyobrazić smak tego produktu to najlepiej wziąć do ręki pomidora i zjeść go z zamkniętymi oczami.

Do czego wykorzystać owoc tamarillo

1. Sałatki

Wykorzystuje się go głównie do tworzenia sałatek. Jego smak tak jak zostało to wspomniane wcześniej bardzo mocno przypomina pomidora i dlatego można te produkty wykorzystywać zamiennie.

2. Do deserów

Środek tego owocu jest bardzo słodki i właśnie, dlatego bardzo często można zobaczyć jak zostaje on wykorzystany do słodkich deserów. Coraz częściej widzi się w restauracjach produkty, które robione są z niestandardowych produktów i są zdrowe.

3. Sosy

Owoc tamarillo świetnie sprawdza się również jako różnego rodzaju dodatek do sosów. Nieważne czy mięso się dusi, gotuje czy też smaży, bo owoc ten może być przetwarzany w dowolny sposób i właśnie dzięki tym właściwością jest tak wiele zastosowań tego produktu.

4. Dżemy

Istnieją również przepisy na dżemy z tamarillo. Owoc ten sprawdzi się świetnie w praktycznie każdej potrawie i nieważne czy jest ona podawana na słono czy też na słodko.

Jak widać pomidor z innego końca świata może mieć naprawdę sporo zastosowań. Jeśli zobaczy go ktoś w sklepie to z pewnością może zakupić w celu przetestowania go w swoim obiedzie.

Znajdź więcej:  Marakuja – jak jeść, jak obrać, jak smakuje

Jedzenie egzotycznych owoców jest bardzo dobre również z widzenia zdrowotnego, bo wnoszą do organizmu inne minerały i składniki. Dlatego też owoc ten jest bardzo często podawany w:

– cateringach dietetycznych,

– sanatoriach.

Jest on oczywiście dość rzadko spotykany na rynku, dlatego kiedy tylko istnieje możliwość zakupu go, to takie miejsca jak powyższe od razu decydują się na to. Owoc tamarillo ma to do siebie, że można go dodawać do wielu przepisów. Spowoduje to, że będzie mógł powstać nowy smak, który nie będzie znany dla domowników. Warto także udać się w jakieś miejsce, gdzie owoc ten rośnie naturalnie i spróbować jego od razu z drzewa. Będzie można na pewno doświadczyć znacznej różnicy w smaku. Osoby, które go spróbowały mówią, że jest on znacznie słodszy, a także posiada w sobie więcej miąższu. Jest to zrozumiałe, ponieważ jest on sprowadzany do Polski z dość odległych krajów przez co smak jego zmienia się, podczas podróży. W takich krajach jak Brazylia produkt ten jest używany na co dzień i można go spotkać na praktycznie każdym bazarze.

Dodaj komentarz