Zioła i przyprawy

Rozmaryn

Chciałabym dzisiaj opowiedzieć Wam o jednym z moich ulubionych ziół. Jego nazwa pochodzi od łacińskiego ros maris, co oznacza powiew morza. Pewnie już się domyślacie, że chodzi o rozmaryn.

W sklepach możemy dostać małe doniczki z niewielkim krzaczkiem rozmarynu. Jeśli chcemy, aby krzaczek dłużej nam służył i rozrósł się – warto go przesadzić do większej doniczki. Powinien mieć dostęp do światła i lekko przesuszoną glebę, czyli nie podlewamy rozmarynu zbyt obficie.

Zioło to ma wiele leczniczych właściwości. Działa przeciwreumatycznie, chroni nerki, serce, łagodzi stres. Ma też doskonały wpływ na wzrok – otóż chroni przed zwyrodnieniem plamki żółtej – choroby, która często dotyka osoby w podeszłym wieku.

Rozmaryn również łagodzi wzdęcia, reguluje pracę jelit. Działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Stosowany jest też w profilaktyce antynowotworowej.

W kuchni możemy używać świeżego lub suszonego rozmarynu. Gotując, dodajemy go na początku, aby niezwykły aromat rozmarynu przeniknął całe danie.

Pasuje do pieczonych warzyw i mięs. Wykorzystujemy go grillując, doprawiamy sałatki, napoje i desery owocowe. Używa się go też jako dodatek do chleba, albo dodaje do oliwy z oliwek, która przez to staje się dużo bardziej aromatyczna.

Krzaczek rozmarynu to u mnie podstawowe zioło na kuchennym parapecie.

Znajdź więcej:  Jakie właściwości ma melisa?

Dodaj komentarz