Kardamon – po szafranie i wanilii, jest jedną z najdroższych przypraw świata. Chodzi tu o owoce, które są jedyną jadalną częścią rośliny. Kardamon pochodzi z rodziny imbirowatych.
Znamy dwa rodzaje kardamonu: zielony pochodzący z Indii i Sri Lanki i czarny z Himalajów. Zielone owoce są drobniejsze, pachną orientalnie i słodko. Większe czarne owoce pachną bardziej świeżo i cierpko.
Kardamon jest składnikiem mieszanek przypraw, np. curry lub garam masali.
Przyprawa ta wzmacnia apetyt, poprawia przemianę materii, a więc jednocześnie wspomaga odchudzanie. Ułatwia trawienie białek, łagodzi bóle reumatyczne, działa moczopędnie i antywirusowo.
Kardamon zawiera w sobie olejek eteryczny, który łagodzi kolki i skurcze. Wyciągi z kardamonu poprawiają krążenie krwi, wzmagają akcję serca, mają właściwości przeciwbólowe. Kardamon polecany jest przy nieżytach układu oddechowego, przeziębieniach, katarach i grypie.
Ostatnie badania wykazały, że kardamon hamuje rozwój nowotworu jelita. Jego intensywny cytrynowo-pieprzowy aromat wykorzystywany jest w olejkach i perfumach. Uznawany jest też za afrodyzjak – rozbudza i wyostrza zmysły.
Kardamon używamy zarówno do dań słodkich jak i wytrawnych. Dodajemy go do mięs, ryb, gulaszów, pasztetów, sałatek owocowych, deserów, lodów, nalewek, wódek i likierów. Może też być dodatkiem do kawy lub herbaty.
Ze względu na intensywny smak, dodajemy go do potraw w małych ilościach.