W sklepach często możemy dostać mieloną gałkę muszkatołową. Powstaje ona z nasion muszkatołowca korzennego.
Zawiera błonnik, wapno, żelazo i magnez.
Łagodzi zaburzenia oskrzelowe, wzdęcia, bezsenność i dolegliwości reumatyczne. Ma działanie kojące, dlatego można ją znaleźć w kosmetykach. Uznawana jest za afrodyzjak. Ma ostry, lekko gorzkawy smak oraz niezwykły, odświeżający, korzenny zapach.
Stosuje się ją zarówno do słodkich jak i pikantnych potraw. Gałkę muszkatołową dodajemy do bigosu, flaków, zupy fasolowej, mielonych kotletów, dań jajecznych, serów, sosów (np. beszamelowego), dań rybnych, warzyw gotowanych lub marynowanych, dań szpinakowych.
Wzmacnia smak napojów alkoholowych.
100g – 525 kcal.
Ciekawostka: z ilością dodanej do potrawy gałki muszkatołowej nie wolno przesadzić, ponieważ ma ona silne właściwości halucynogenne i odurzające. Odpowiada za to związek o nazwie mirystycyna, który jest namiastką marihuany. Spożycie od 5 do 15 gram gałki muszkatołowej powoduje euforie, zaburzenia świadomości i percepcji, omamy, omdlenia, a później senność i zmęczenie. Objawy występują dopiero po 2-7 godzinach od spożycia. jest to niebezpieczne, bo osoby oczekujące na halucynogenne skutki gałki, często biorą jej kolejne porcje. Przedawkowanie zaś może prowadzić do ciężkiego delirium, zatrzymania akcji serca i śmierci. Uzasadnione jest więc twierdzenie, że gałka muszkatołowa to legalny, dostępny dla wszystkich narkotyk.