Szpinak to najbardziej znienawidzona potrawa przez dzieci. Wygląd i smak działają na niektórych odpychająco. Jakie są właściwości szpinaku i czy nie powinniśmy pamiętać o nim w codziennym menu? Może warto się do niego przekonać?
Roślina ta dotarła do Europy z Persji, a jej nazwa pochodzi od słowa „aspanakh” oznaczającego zieloną dłoń. W XIX wieku zaczęto ze szpinaku przygotowywać lecznicze wino. Obecnie wiemy, że posiada on mnóstwo właściwości zdrowotnych.
Przede wszystkim szpinak jest bogaty w beta-karoten, żelazo i luteinę – czyli przeciwutleniacze. Chronią nas one przed nowotworami i miażdżycą. To zielone warzywo zawiera też potas i magnez, które regulują pracę serca. Jest pełen witamin: A, B1, B2, B6, C, E i K. Obecny w szpinaku kwas foliowy, cynk, fosfor, jod i mangan obniżają podatność na stres i uspokajają. Luteina i kwas foliowy są wskazane do spożywania kobietom w ciąży.
Szpinak reguluje odkładanie się tłuszczu w organizmie i jest nisko kaloryczny – w 100 gramach ma tylko 16 kcal.
Naukowcy udowodnili, że szpinak opóźnia proces utraty pamięci, czyli przeciwdziała postępowi choroby Alzheimera. Chroni też przed chorobą Parkinsona.
Jeżeli cierpimy na stany zapalne przewodu pokarmowego lub zwyrodnienie siatkówki – jedzmy szpinak. Chroni on przed kataraktą i zwyrodnieniem plamki żółtej. Pomaga w bardzo wielu schorzeniach skóry: opryszczce, liszaju czy łuszczycy. Najlepiej wtedy ugotować liście szpinaku w oleju i stosować je jako okład na chorobowo zmienione miejsce.
Ze względu na działanie przeciwnowotworowe, palaczom – także tym biernym – zaleca się codzienne picie pół szklanki soku ze szpinaku.
Jak szpinak jeść? Młode listki po umyciu zjadamy w całości – są słodkawe i chrupiące. Ze starszych, dużych liści usuwamy łodygi. Szpinak można zblanszować przed podaniem. Przechowujemy go w lodówce, najlepiej owinięty w mokry papier.
Świeże liście szpinaku nadają się do sałatek, serów, owoców i makaronów. Świetne są jako farsz do pierogów, naleśników i tart. Możemy ze szpinaku przyrządzić pastę do kanapek lub sos do spaghetti. Najlepiej podawać go z odrobiną tłuszczu np. z oliwą z oliwek – wtedy właściwości zdrowotne szpinaku są najlepiej przyswajalne.
Uwaga! W liściach szpinaku znajduje się kwas szczawiowy. Szczawiany odwapniają organizm i wraz z wapniem tworzą trudno rozpuszczające się sole. Aby temu zapobiec, jedzmy szpinak w towarzystwie produktów bogatych w wapń – jogurt, ser typu feta, jajka.
No i oczywista oczywistość – szpinak świeży jest 100 razy lepszy i zdrowszy od mrożonego, dlatego właśnie taki wybierajcie!
Na koniec zaproponuje Wam jeden z moich ulubionych przepisów – tarta ze szpinakiem – pyszna!