Częste zmiany nastroju, nieregularne miesiączki, ospałość, problemy z wagą i przewlekłe infekcje. To tylko kilka podstawowych objawów, które mogą sugerować zaburzenia hormonalne. W wielu przypadkach nie zawsze udaje się je sprawnie zdiagnozować. Tymczasem dolegliwości z czasem postępują, skutecznie pogarszając jakość i komfort życia. Tego rodzaju rewolucje zdrowotne towarzyszą m.in. chorobom tarczycy. W XXI wieku dotykają one w większym procencie kobiety, jednak zaburzenia pracy tarczycy mogą także dotyczyć i mężczyzn. Najważniejszym elementem leczenia schorzeń jest prawidłowa diagnostyka. Dzięki niej, specjalista jest w stanie określić czy pacjent cierpi na niedoczynność tarczycy, nadczynność lub jego obecny stan zdrowia wiąże się z chorobą hashimoto. Na czym polega terapia, poprawiająca pracę tarczycy? Czego nie może zabraknąć w diecie dla prawidłowego funkcjonowania gruczołu?
Nadczynność, hashimoto czy niedoczynność tarczycy. Jakie objawy towarzyszą chorobom tarczycy?
Tarczyca to gruczoł, który odpowiada za produkcję hormonów niezbędnych w procesie przemiany materii w tkankach i narządach. Wydziela m.in. trójjodotyroninę oraz tyroksynę, odgrywających istotną rolę w procesach płciowych oraz pracy układu sercowo-naczyniowego. Jednym z najpowszechniejszych zaburzeń gruczołu jest niedoczynność tarczycy. W przypadku niedoczynności tarczycy pacjenci skarżą się m.in. na przyrost masy ciała, zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją, częste zmiany nastroju, a w tym także stany depresyjne, uczucie ciągłego zimna, ospałość czy zmęczenie. Coraz więcej osób dotyka również choroba hashimoto, czyli rodzaj zapalenia gruczołu. Rozwój dolegliwości z czasem prowadzi do jego niszczenia i ograniczenia produkcji hormonów. Symptomy towarzyszące chorobie są zbliżone do objawów charakterystycznych dla niedoczynności tarczycy. Innym zaburzeniem pracy gruczołu jest nadczynność tarczycy. W odróżnieniu od niedoczynności, choroba wiąże się z nadmierną utratą wagi, nadpobudliwością nerwową oraz bólami mięśniowymi.
Czego nie może zabraknąć w diecie osób, chorujących na tarczycę?
Aby zagwarantować odpowiednie funkcjonowanie tarczycy, niezbędne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego. Prawidłowo dopasowana terapia hormonalna nie zawsze jednak przynosi pełną poprawę samopoczucia i komfortu życia pacjenta. W związku z chorobami tarczycy wiele osób doświadcza równolegle niedoborów witamin i minerałów, co wynika z obniżonego poziomu wchłaniania ich z pożywienia. Dlatego też poza indywidualnym leczeniem hormonalnym, kluczem do prawidłowej pracy gruczołu jest urozmaicona dieta oraz suplementy diety na tarczycę. Uzupełnienie niedoborów może przyczynić się do poprawy funkcjonowania wielu układów w tym np. układu immunologicznego.
Suplementy na tarczycÄ™
Odpowiednio dopasowane suplementy mogą odegrać znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu tarczycy. Na stronie twojcel.to/suplement-na-tarczyce można znaleźć szczegółowe informacje dotyczące znaczenia poszczególnych witamin i minerałów w diecie. Najważniejsze suplementy diety na tarczycę to m.in. witaminy z grupy B, łagodzące objawy zmęczenia, witaminy C wspierającej przyswajanie żelaza, a także witaminy E i D3. Wśród wartościowych minerałów wpływających na zdrowie tarczycy znalazł się jod, cynk i selen. Dwa ostatnie wykazują właściwości przeciwzapalne, wzmacniające kondycję organizmu. Należy również zaznaczyć, że suplementy diety powinny być przyjmowanie w odpowiednim trybie. Niektóre bowiem w połączeniu z innymi, mogą wchodzić w interakcje, co skutkować będzie obniżenie efektywności suplementacji.
Niezależnie od tego z jakim rodzajem zaburzeń pracy tarczycy pacjent ma do czynienia, istotnym czynnikiem leczenia jest prawidłowe postępowanie dietetyczne. Jak się bowiem okazuje punktem krytycznym terapii może się okazać nawet nieprawidłowe zestawienie suplementów diety. Dlatego też bezpiecznie jest wszystko konsultować z lekarzem, koordynującym proces leczenia.