Jak zwalczać mole spożywcze?
Porady Kulinarne

Jak zwalczać mole spożywcze?

Moi kochani, staram się, aby na blogu, oprócz smacznych przepisów znalazły się też porady i tematy około kulinarne. I tak dzisiaj topic niezbyt sympatyczny, ale przypuszczam, że wielu z Was przyszło się już kiedyś zmierzyć z tym problemem. W kuchni gromadzimy sporo jedzenia, szafki wypełnione są przyprawami, ryżem, kaszami … i zdarzyć się tak może, że pojawią się mole. Mole spożywcze różnią się od tych żyjących w szafach z ubraniami przede wszystkim wielkością – są większe (mogą osiągać nawet 1,5cm długości) i mają szary lub czerwono-brązowy kolor. Według mnie są jeszcze dodatkowo obrzydliwe.

Przynosimy je niczego nieświadomi ze sklepu. Larwy wiją pajęczynki, a potem otaczają się kokonami z których wylęgają się dorosłe już osobniki. Jak już wspomniałam, możemy na nie trafić niemal w każdym artykule – przede wszystkim w tych sypkich jak kasze i ryże, ale mogą być też w ciastkach, orzeszkach, płatkach, a nawet w suchej karmie dla zwierząt. Mole uwielbiają też herbatki owocowe i przyprawy.

Oto kilka sposobów, jak pozbyć się tych obrzydliwych, wyjątkowo uciążliwych owadów:

Gdy znajdziemy w jakimś produkcie mole, wyrzucamy natychmiast całe opakowanie – i to nie do kosza stojącego w szafce, tylko do kontenera na zewnątrz. Nie możemy dopuścić, aby mole znalazły sobie drogę do innych artykułów spożywczych znajdujących się w kuchni.
Jeżeli zauważymy 1 latającego mola, możemy być pewni, że jest ich więcej – dlatego natychmiast przeglądamy wszystkie produkty spożywcze, które znajdują się w kuchni i przy najmniejszej wątpliwości od razu wyrzucamy jak w punkcie 1.
Po dokładnym przejrzeniu zawartości szafki, myjemy półki wodą z mydłem by pozbyć się ewentualnych larw i jaj. Gdy wyschną, spryskujemy je octem lub roztworem octu z olejkiem cytrynowym lub lawendowym – to dodatkowo odstraszy najbardziej uparte owady.
Tak samo postępujemy z pojemnikami w których trzymamy artykuły spożywcze.
Jeżeli chcesz mieć pewność, że w świeżo zakupionej kaszy lub ryżu, nie ma moli, po przyniesieniu ich ze sklepu włóż je na parę dni do zamrażarki – wtedy ewentualne larwy zginą.
Innym sposobem jest rozsypać je na blaszce w piekarniku i potrzymać kilkanaście minut w 100 stopniach C.
Wszystkie suche produkty spożywcze przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach.
Nie rób dużych zapasów suchych produktów spożywczych, ani karmy dla zwierząt.
Wybieraj produkty w przezroczystych opakowaniach – tak by można je było obejrzeć i sprawdzić, czy w środku nie ma moli.
Korzystaj z chemicznych środków do walki z molami firm Bros lub Raid. Środki te są nietoksyczne i mogą być umieszczane w pobliżu żywności. Działają przez okres 4 do 6 tygodni.

Znajdź więcej:  Jarmuż – liście pełne zdrowia

Na zakończenie tylko dodam, że mole spożywcze najaktywniejsze są nocą i łatwo można je wtedy zobaczyć latające w świetle lampy. Gdy się pojawią, walka z nimi nie jest łatwa i trudno się ich pozbyć. Da się to jednak zrobić, stosując się do powyższych rad.

Dodaj komentarz