Mięso stanowi ważny element diety człowieka. Jest najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Zawiera mało wapnia, ale dużo żelaza, fosforu, cynku, miedzi, magnezu i witamin z grupy B.
Do czerwonego mięsa zaliczamy: wołowinę, cielęcinę, wieprzowinę, koninę, kaczkę i gęś, baraninę i większość dziczyzny. Białe mięso to drób i ryby.
Czy czerwone mięso jest zdrowe? To właśnie w nim możemy znaleźć tłuszcze nasycone, które mogą prowadzić do otyłości, nadmiaru złego cholesterolu i problemów z układem krążenia. Ponieważ jest to mięso wysokokaloryczne, osoby, które je spożywają, narażone są na choroby serca i miażdżycę. Tłuszcze z tego typu mięsa są bardzo trudne do usunięcia z organizmu, a więc walka z dodatkowymi kilogramami będzie trudna i żmudna …
Naukowcy od lat ostrzegają przed jedzeniem czerwonego mięsa. Jego spożywanie w nadmiernych ilościach może prowadzić do nowotworu jelita grubego lub reumatoidalnego zapalenia stawów. Wzrasta też ryzyko zachorowania na cukrzycę. Najlepiej jeść je 2-3 razy w miesiącu, podczas gdy białe mięso możemy spożywać 2-3 razy w tygodniu.
Jeżeli już decydujemy się na mięso czerwone, wybierzmy polędwicę wołową lub schab środkowy. Jedzmy je gotowane lub duszone, bez tłuszczu. Można również przygotować takie mięso na parze lub upiec w folii.
Przypominam Wam prosty przepis na przygotowanie przepysznego, gotowanego schabu.