Jakich rzeczy nie należy wkładać do mikrofalówki?
Porady Kulinarne

Jakich rzeczy nie należy wkładać do mikrofalówki?

Mikrofalówka to obecnie jedno z podstawowych urządzeń w kuchni. Pozwala nam ona na błyskawiczne podgrzanie potraw oraz ich rozmrożenie. Działa wytwarzając fale, które odbijają się od jej metalowych ścian i trafiają na umieszczone w środku danie. Jedzenie wchłania je, przez co automatycznie się podgrzewa. Często więc korzystamy z mikrofali zapominając, że istnieją sytuacje w których to urządzenie może stać się dla nas bardzo niebezpieczne.

Jak używać mikrofali bez obaw i czego do niej nie wkładać?

Do urządzenia nie wkładamy przede wszystkim metalowych naczyń i sztućców oraz jedzenia owiniętego folią aluminiową. Takie przedmioty w mikrofali zaczną iskrzyć, a następnie mogą się zapalić. Należy również zwrócić szczególną uwagę, czy naczynia nie mają pozłacanych lub posrebrzanych brzegów.

W mikrofali nie umieszczamy też plastikowych naczyń i sztućców. Istnieje duża możliwość, że ulegną stopieniu, a poza tym podczas ich podgrzewania uwalnia się związek chemiczny o nazwie bistenol A, który jest niebezpieczny dla człowieka. Plastikowe naczynia muszą mieć specjalne oznaczenia dopuszczające je do używania w mikrofali.

Unikamy wkładania owoców – na przykład winogrona mogą wybuchnąć.

Pod żadnym pozorem nie podgrzewamy ostrej papryczki. Paruje z niej wtedy kapsoicyna – substancja odpowiedzialna za ostry smak. Po otwarciu drzwiczek od mikrofali, może podrażnić nam oczy i gardło.

Do mikrofali nie wkładamy jajek. Rosnące w nich ciśnienie doprowadza do eksplozji. nakłucie skorupki nic nie daje.

Woda w kubku nie zagotuje się w mikrofalówce, stanie się jedynie bardzo gorąca i będziemy ryzykować poważnym poparzeniem.

Znajdź więcej:  Jarmuż – liście pełne zdrowia

Chleb w mikrofali nie stanie się chrupki, jedynie twardy i czerstwy, bo ucieknie z niego cała wilgoć.

Do mikrofali nie wkładamy też: płyt CD, żarówek, urządzeń elektrycznych, np. telefonów, baterii, magnesów i zamkniętych pojemników.

Nie podgrzewamy dużych porcji pokarmu, bo ich środek będzie zimny, a wierzch gorący i wysuszony.

Nie włączamy też pustej mikrofalówki – fale nie mają wtedy gdzie się skupić i urządzenie może eksplodować.

I NIGDY, PRZENIGDY nie wkładamy do środka żywych stworzeń!

Dodaj komentarz