Pigwa (cydonia) w naszym klimacie jest krzewem. Ma aromatyczne owoce z których można zrobić dżemy, nalewki (popularna pigwówka), marmolady i soki. Owoce są mało atrakcyjne, w smaku cierpkie, przypominają małe jabłka lub gruszki. Ich miąższ jest twardy, kwaśno-gorzki. Nasiona mają właściwości trujące, dlatego dokładnie się ich pozbywamy przygotowując potrawy z pigwy.
Roślina ta ma piękne kwiaty, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Są białe lub lekko różowe i mają delikatny zapach.
Zdecydowanie warto zainteresować się tą rośliną i na przykład przygotować dżem z jej owoców, ponieważ ma niezwykłe właściwości lecznicze i prozdrowotne. Owoce pigwy zawierają w bardzo dużych ilościach witaminę C. Jedzenie ich obniża ciśnienie krwi, poprawia trawienie, pomaga przy zaburzeniach żołądkowo-jelitowych.
Ja proponuję Wam dżem bardzo łatwy w przygotowaniu. Będziemy potrzebować:
1/2 kg pigwy
1/4 kg cukru
sok z 1 cytryny
1/2 kubka wody
Wykonanie:
Owoce myjemy, obieramy i usuwamy gniazda nasienne. Miąższ kroimy i wrzucamy do garnuszka. Dodajemy sok z cytryny, wodę i stawiamy na małym gazie. Gdy woda zacznie się gotować, dodajemy cukier, mieszamy i dalej gotujemy – od czasu do czasu mieszamy. Pigwa powinna zrobić się mięciutka i rozpaść się. Dżem będzie przypominać konsystencją mus.
Gdy dżem zmieni kolor na złoty, przekładamy go do wyparzonego wcześniej słoiczka. Dobrze zakręcamy i odstawiamy do przestygnięcia. Następnie przechowujemy w lodówce.
Ja łyżeczkę takiego pigwowego dżemu dodaję do herbaty lub do deserów.