Czy jest coś lepszego i zdrowszego niż domowy sok z malin z sokownika? Zdecydowanie nie. Soki, które możemy znaleźć na sklepowych półkach niestety często są wzbogacane różnymi substancjami, nadmierną ilością cukru i dużą ilością kwasku cytrynowego. Domowy sok z malin z sokownika parowego przygotujecie z minimalnej ilości składników. Tu wystarczą świeże owoce, cukier i sok wyciśnięty z cytryny. Samo zdrowie, które można zamknąć w butelce i cieszyć się nim przez okrągły rok. Taki sok z malin czy sok z truskawek z sokownika najlepiej smakuje zimową porą. Otwierając butelkę czy słoik z sokiem dosłownie witamy z powrotem letnie smaki. Smaku domowego soku nie można z niczym porównać.
Domowe soki z sokownika, to źródło witamin, które warto wykorzystać szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Pamiętajmy jednak, by przygotowanie takiego soku zaplanować latem, gdy mamy pod dostatkiem świeżych owoców. Sok w sokowniku można przygotować właściwie z dowolnych owoców i ich mieszanek, np. malin, truskawek, porzeczek, jagód, jeżyn, wiśni, a nawet aronii. Cały proces przygotowania jest naprawdę prosty. Najważniejsze pytanie, to ile cukru do soku z malin? Najogólniejsza zasada mówi o tym, że na 1 kg owoców słodkich powinno przypadać około 100-150 g cukru, a na taką samą ilość owoców kwaśnych – 200-250 g cukru. Rada: Jeśli chcecie przygotować sok nie do bezpośredniego picia, ale taki który później będziecie rozcieńczać wodą, to pamiętajcie by zwiększyć ilość cukru. Teraz już wiecie jak zrobić sok z malin z sokownika ile cukru dodać, by wyszedł najsmaczniejszy.
Czas przygotowania: około 2 godzin
Ilość porcji: do 3 litrów soku
Składniki:
- 3,5 kilograma malin lub truskawek
- 350 g cukru
- sok z 1-2 cytryn
Jak zrobić sok w sokowniku?
Na początku warto zacząć od od tego jak zbudowany jest standardowy sokownik. Składa się on z 4 podstawowych części: naczynie na wodę, pojemnik na sok, pojemnik na owoce i pokrywa górna. Potrzebować będziemy jeszcze dodatkowego garnka, do którego będzie spływał nasz gotowy sok.
Jak wygląda cały proces przygotowania soku w sokowniku?
Do dolnego naczynia należy wlać wodę. Garnek wystarczy napełnić wodą do około 1/3 jego wysokości. Ustawiamy teraz na nim środkowe naczynie, do którego będzie spływał postały sok. Jest ono wyposażone w rurkę do odprowadzania soku. W środku znajduje się również pionowa rurka, przez którą do wnętrza sokownika przedostawać się będzie gorąca para wodna.
Na naczynie to ustawiamy pojemnik na nasze owoce. Jest on charakterystycznie podziurkowany, a w środku ma otwór. W ten właśnie otwór wkładamy dziurkowany cylinder, który zabezpiecza owoce przed dostaniem się do dolnych części sokownika. Naczynie to wypełniamy owocami (najlepiej do pełna) i przykrywamy całość górną pokrywą.
Uwaga! Zanim wrzucimy owoce do naczynia pamiętajmy, by je odpowiednio przygotować. Owoce należy najpierw opłukać w zimnej wodzie i odcedzić. Usunąć z nich szypułki, ogonki i odkroić ewentualnie zgniecione fragmenty. Większe owoce, takie jak jabłka czy gruszki, należy pokroić na mniejsze kawałki. Drobne owoce takie jak np. maliny, truskawki, jeżyny wrzucamy w całości.
W zależności od rodzaju sokownika, jego wielkości (pojemności) i ilości oraz rodzaju owoców, gotowanie jednej porcji soku może potrwać 1-2 godziny.
Po około 30 minutach gotowania, sok możemy upuszczać do odrębnego garnka. Pamiętajmy, by wybrać taki garnek, z którego później będziemy mogli w łatwy sposób przelać powstały sok do słoików czy butelek.
Kiedy już cały sok znajdzie się we wspomnianym garnku, dodajemy do niego cukier, sok z cytryny, mieszamy i zagotowujemy całość. Próbujemy.
Gorący sok przelewamy do słoików lub butelek. Pamiętajcie, że taki sok nie wymaga dodatkowej pasteryzacji.
Domowy sok z malin w sokowniku
Nie ma niczego smaczniejszego i zdrowszego niż domowy sok z malin w sokowniku. Soki z sokownika są bardzo zdrowe i zawierają znacznie mniej cukru niż te soki, które możemy znaleźć w sprzedaży. Sklepowe soki zawierają często barwniki oraz inne polepszacze smaku. Domowy sok jest ich pozbawiony, bo składa się wyłącznie z owoców, cukru i dodatku soku z cytryny. Jego przygotowanie jest bardzo proste. Najczęściej przygotowywanym sokiem jest ten z malin. Jak już przygotujemy domowy sok z malin, warto pokusić się o przygotowanie innych domowych soków np. z truskawek, porzeczek, jeżyn, jagód, a nawet gruszek czy jabłek. W sokowniku możemy przygotowywać najróżniejsze soki, nawet te warzywne.
Ile cukru na litr soku z malin z sokownika?
Przygotowanie domowego soku z sokownika jest naprawdę proste. Potrzebujemy wyłącznie trzech składników: owoców (np. malin, truskawek, porzeczek, jeżyn itd), cukru i soku z cytryny. Ten ostatni dodatek można pominąć. Jedyną trudnością jaką napotykają początkujący jest pytanie ile cukru na litr soku z malin należy dodać? Zasada jest bardzo prosta: na 1 kg owoców słodkich powinno przypadać ok. 100-150 g cukru, a na taką samą ilość owoców kwaśnych – 200-250 g cukru. Jednak należy tu też uwzględnić indywidualne upodobania. Cukru można dać mniej, zwłaszcza jeśli owoce są naprawdę słodkie. Teraz już wiecie jak zrobić sok z malin ile cukru dodać.